PrestaShop 1.7.8: przebudowana edycja produktu

W wersji 1.7.8 pojawia się możliwość edycji produktów za pomocą przebudowanego interfejsu, który nie tylko zmienia się jeżeli chodzi o architekturę techniczną, ale także o funkcjonalność.

Feature flags

Nowa karta edycji produktu nie jest dostępna w panelu od razu, aby móc ją przetestować musimy włączyć funkcję eksperymentalną w specjalnej zakładce.

Dlaczego podkreślam „przetestować”? Funkcje eksperymentalne powinny być włączane tylko i wyłącznie w środowisku testowym, nie powinniśmy używać ich na produkcji – na przykładzie kary produktu mogę napisać, że ma ona w momencie wydawania wersji PrestaShop 1.7.8 sporo braków, a także pewnie szereg błędów.

Jak włączamy Funkcje Eksperymentalną ukrytą za feature flag pokazuje poniższy film.

Zmiany techniczne, zarządzanie kombinacjami, zdjęcia…

Nowy interfejs został zbudowany od podstaw, bazuje na Symfony, Twig, a niektóre komponenty dostępne w nim wykonane są przy pomocy Vue.js – przykładem użycia Vue.js niech będzie nowy sposób zarządzania zdjęciami i kombinacjami.

Poniżej krótka prezentacja jak wygląda zarządzanie kombinacjami. W interfejsie brakuje kilku rzeczy, jak np. edycja masowa ilości itd. ale team jest tego świadomy i nad tym pracuje 👍🏻

Zarządzanie zdjęciami zostało również ulepszone, od teraz możemy np. w prosty sposób zaznaczyć wszystkie zdjęcia, możemy również w banalny sposób zastąpić jedno z wybranych zdjęć – spowoduje to usunięcie starego i dodanie nowego – to małe zmiany, które jednak powinny ułatwić prace obsłudze sklepu.

Multi-store

Nowa karta zarządzania produktem nie jest w tym momencie kompatybilna z multi-store. Obecnie team prowadzi konsultacje ze sprzedającymi aby naprawić błędy przeszłości – jeżeli prowadzicie sprzedaż używając multi-store w PrestaShop, to wiecie prawdopodobnie, że jest szereg problemów, z którymi trzeba się zmagać aby całość działała tak jak chcemy, są sytuacje, w której niektóre modyfikacje wprowadzane w katalogu produktów powodują zmieszanie obsługi sklepu.

Co się stanie jeżeli produkt mam tylko w 1 sklepie, a zapiszę go w kontekście „Wszystkie sklepy”?
Co jeżeli chce dodać produkt ze sklepu A do sklepu B?
Co jeżeli chce mieć inne ceny na obu sklepach, a zapiszę zmiany w kontekście „Wszystkie sklepy”?

Te pytania pokazują pewne problemy, z którymi zespół będzie musiał się zmierzyć.

Co dalej?

W wersji 1.7.8 team położył główny nacisk na to by podjęte decyzje architektoniczne pozwoliły na łatwiejsze utrzymanie kodu, który odpowiada za tą część systemu. Obecnie trwają prace nad przebudowaniem reszty elementów zarządzania produktem, ceny specyficzne, powiązanie załączników z produktem i inne elementy, których jeszcze brakuje.

1.7.8.0 Beta is available!

Zachęcam do testowania wersji beta PrestaShop 1.7.8, a także sprawdzenie wczesnej wersji nowej strony edycji produktu.

Zainteresowani powinni być sprzedający, ale może i przede wszystkim osoby tworzące dodatki dla PrestaShop – warto sprawdzić czy tworzone przez Was rozwiązana są kompatybilne i czy nie wymagają od Was reakcji, tak by całość działała stabilnie w następnej głównej wersji kiedy to nowa karta edycji produktu ma być już tą domyślną.

Tagi:

Zobacz inne