PrestaShop 101: Logi, czyli kto, co i kiedy
Jeżeli Twój sklep urósł, a katalogiem musi zarządzać większa liczba ludzi, jeżeli w sklepie pracuje więcej osób, możemy chcieć sprawdzić jak sobie radzą, na ile są wydajni, jak często wprowadzają zmiany w katalogu czy innych częściach systemu. Osiągniemy to dzięki zakładce „Logi”.
Jest to zakładka rzadko odwiedzana przez użytkowników PrestaShop przekonanych, że zawiera ona tylko i wyłącznie techniczne informacje na temat tego co dzieje się w sklepie… nic bardziej mylnego.
Poniżej kilka przykładów z zakładki Logi, gdzie zauważymy, że potrafi ona być użyteczna nawet dla nietechnicznych osób.
Dodawanie, edycja, usunięcie produktów
Reguły cenowe, koszyka
Edycja danych adresowych klienta
Edycja modułów
ID obiektu, typ obiektu?
Te dwie kolumny to tak naprawdę IDentyfikator danej encji, czyli numer porządkowy nadawany przez bazę danych, a także nazwa obiektu, elementu w systemie – czyli np. Product, CustomerAddress, CartRule. Nie wszystkie elementy systemu są logowane, wszelkie logowania do panelu administracyjnego, czy modyfikacje katalogu, są, a to może pomóc niektórym z Was.
Co jeszcze w logach?
Oczywiście zakładka Logi to również, a może i przede wszystkim, centrum informacji o tym co dzieje się dobrego i złego w sklepie. Często autorzy wtyczek zaszywają w ich kodzie mechanizmy pozwalające w Logach znaleźć informacje o błędach w ich działaniu.
Jeżeli tworzysz moduły PrestaShop, a jeszcze tego nie robisz, to pora zacząć, to świetna metoda na to by użytkownikowi końcowemu pokazać przyjazną wiadomość o błędach, a właścicielowi sklepu dokładne informacje co złego się stało.
A czy Wy zaglądacie do zakładki Logi? Jest ona w jakikolwiek sposób dla Was użyteczna?