Blog, Dla użytkownika, PrestaShop

PrestaShop 101: Przekierowanie dla nieaktywnego produktu

Seria ta ma na celu pokazanie opcji, które nie są oczywistymi i znanymi nawet dla bardziej doświadczonych użytkowników PrestaShop.

Wyobraź sobie sytuacje, nie taką oderwaną od rzeczywistości, w której któryś z produktów Twojego sklepu przestaje być dostępny, producent wstrzymał produkcję, dystrybutor nie działa już w Polsce, lub po prostu nie jesteś zainteresowany sprzedażą tego akurat modelu.

Co robić? Wyłączyć produkt? Usunąć ze sklepu?

Odpowiedź brzmi: nie usuwać, wyłączyć lub zaproponować alternatywę. W PrestaShop 1.7 taka operacja jest bardzo prosta.

Po wyłączeniu produktu przechodzimy do zakładki SEO, gdzie widzimy coś takiego:

Informacja pod typem przekierowań jest adekwatna do tego co będziemy chcieli zrobić.
Zdecydujmy się na przekierowanie 302, w sytuacji, w której produkt może wrócić do nas do sklepu, w ten sposób klient wyszukując go w wyszukiwarce, trafiając do naszego sklepu, zostanie przekierowany do alternatywy, którą wybierzemy – kategorii, bądź produktu, sama wyszukiwarka jednak zostanie poinformowana „hej, to tylko tymczasowo, wróć niedługo bo produkt może powrócić na stan”.

W takiej samej sytuacji mamy jeszcze jeden sposób, który może pomóc nam w tym przypadku, możemy zostawić produkt włączony, natomiast zmienić jego widoczność.

Jeżeli zmienimy jego widoczność na jedną z opcji „Tylko wyszukiwanie” lub „Nigdzie”, produkt będzie dostępny tylko podczas wyszukiwania w sklepie i dla ludzi trafiających do niego bezpośrednio (chociażby z wyszukiwarki Google), lub przy opcji „Nigdzie”, tylko dla tych drugich.

Dlaczego to dobra alternatywa? Jeżeli wyłączymy produkt z widoczności w katalogu i wyszukiwaniu, a w sklepie skorzystamy z modułu ps_emailalerts możemy zebrać zainteresowanych kupnem klientów w jedno miejsce, a potem zbadać zebrane dane np. modułem Lista oczekujących klientów w PrestaShop.

Powinniśmy zdecydować się na taki zabieg wtedy gdy korzystamy z modułu ps_emailalerts i gdy mamy pewność, że produkt może wrócić do naszej oferty.

Przekierowanie 301, produkt do nas nie wraca

Jak mówi podtytuł, przekierowania 301, do kategorii bądź produktu, który ma być alternatywą, powinniśmy użyć wtedy, gdy mamy pewność, że dany produkt nie wraca do naszego katalogu. Wykonując przekierowanie permanentne (301), mówimy wyszukiwarce „ten adres jest już nieaktualny, podążaj do adresu X”, gdzie X to produkt, bądź kategoria, którą wybierzesz.

Słowem zakończenia

Jak widzicie sytuacja, w której nasz produkt jest niedostępny lub w ogóle nie wraca do oferty to żaden problem. PrestaShop daje odpowiednie narzędzia do tego by poradzić sobie w różnych sytuacjach tego typu.

Co robicie w podobnych sytuacjach w Waszych sklepach? Czy wiedzieliście w ogóle tym, że PrestaShop posiada taką opcje? Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz inne