Dla użytkownika, PrestaShop

PrestaShop 101: wykluczenia modułów dla grup klientów

Jedną z funkcjonalności, które są często nieznane dla użytkowników PrestaShop, jest możliwość wykluczania modułów dla określonych grup klientów. Na czym to polega?

Moduł widoczny tylko dla zalogowanych

Załóżmy, że prowadzimy sklep B2B, szereg elementów w nim powinien być widocznych tylko dla zalogowanych użytkowników, chcemy jednak wyświetlać niektóre elementy na stronie, wyobraźmy sobie sytuacje, w której tylko dla zalogowanych użytkowników chcemy wyświetlać Slider z promocjami.

Możemy wykluczyć moduły wykonując następujące czynności:

  • przechodzimy do zakładki Preferencje -> Klienci -> Grupy
  • edytujemy grupę „Odwiedzający” (to samo możemy zrobić dla grupy „Gość”)
  • w tym miejscu zaznaczmy, że nie chcemy by Slider był widoczny dla użytkowników niezalogowanych (Odwiedzających)Obrazek p
  • zapisujemy zmiany

Dzięki tym czterem, prostym krokom, uzyskaliśmy efekt, który normalnie musielibyśmy uzyskać przez modyfikację kodu modułu. Łatwo wyobrazić sobie więcej scenariuszy, w których chcemy pokazać, lub wykluczyć moduły tylko dla określnych grup.

Funkcjonalność jest bardziej przydatna niż wielu uważa, bo nawet jeżeli będziemy posiadać dodatek, który modyfikuje pewne elementy związane z procesem zakupowym, nadaje jakieś obniżki itd. to jeżeli całość jest zrobiona „zgodnie ze sztuką” to nawet jeżeli moduł nie oferuje normalnie restrykcji związanych z grupami klientów, możemy wykorzystać wbudowaną.

Artykuł na bazie PrestaShop 1.7

Zobacz inne