Blog, Dla użytkownika, PrestaShop

PrestaShop 101: Zarządzanie układami podstron

PrestaShop, oprócz ustawienia głównego szablonu sklepu, pozwala na wybór jego układu na poszczególnych podstronach, ten krótki wpis opisze ten mechanizm.

Wpis ten porusza ustawienia dostępne w PrestaShop w wersji 1.7.

Najpierw udajmy się do zakładki Ulepszenia -> Wygląd -> Szablony. Tam, w okolicach listy dostępnych szablonów znajdziemy przycisk „Wybierz układy”.

Po wejściu w tę zakładkę naszym oczom ukaże się lista wszystkich konfigurowalnych podstron w naszym sklepie. Dla każdej „zarejestrowanej” podstrony (podstrony systemowe są dostępne domyślnie, moduły mogą rejestrować swoje własne) mamy listę rozwijalną z dostępnymi „układami” dostarczanymi przez nasz szablon.

Domyślnie jest to:
– full width – czyli układ bez kolumn
– three columns – układ z dwoma bocznymi kolumnami, lewą i prawą, używany rzadziej
– two columns, left oraz two columns, right – dwie kolumny, treść i prawa albo lewa kolumna – najczęściej wybierana opcja na podstronach sklepu

Warto przemyśleć, czy przykładowo, na stronach CMS chcemy pokazywać lewą lub prawą kolumnę? być może są niepotrzebne, tak by odwiedzający mógł skupić się na ich treści? Tak samo strona 404, tam nie potrzebujemy kolumn, lepiej byśmy skupili się na układzie na całą szerokość, a tam prezentować informacje.

Wiesz już jak kontrolować układ poszczególnych podstron w PrestaShop, w jednym z następnych artykułów przyjrzymy się świetnej możliwości ustawiania restrykcji dla modułów, tak by były one dostępne tylko na wybranych podstronach. Pozwala to osiągnąć jeszcze lepsze efekty, w połączeniu z zaprezentowanym tutaj ustalaniem układów.

Zobacz inne